Gvido Grīnbergs

Aspired izstrādā ceļojošo izstādi “GALAMĒRĶIS: KOSMOSS”

Sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru par PECS (Plan for European Cooperating States) programmas projektu ieviešanu, SIA Aspired kopš 2015.gada maija izstrādā ceļojošu izstādi par kosmosu “Galamērķis: Kosmoss”. Šāda izstāde būs vēl nebijusi Latvijā, kas apmeklētājiem dos iespēju aizraujošā un izglītojošā veidā izzināt kosmosu un ap to saistītos tematus.


PECS projekta ietvaros tiek izstrādāti 20 interaktīvi multimediju un “hands on” eksponāti ar kopējo izstādes platību ap 200-250 kvm. Izstādes apmeklētājiem ar interaktīvu eksponātu palīdzību būs iespēja izzināt tādas tēmas kā kosmosa izpētes vēsture, saules sistēma, vide un apstākļi kosmosā, orbītas, kosmosa tehnoloģijas u.c. tematus. Eksponāti tiek izstrādāti dažādām vecuma grupām, piemēram, jaunākie apmeklētāji varēs iziet tuneli, kurā būs dzirdamas kosmosa skaņas, uzzināt savu svaru uz dažādām planētām, savukārt jauniešiem varētu būt interesanti vadīt kosmosa izpētes robotu ar aplikācijas palīdzību. 


Papildus projekta ietvaros plānots izstrādāt vēl divas aktivitātes:

  • Atvērtā koda web platforma, kas būs paredzēta izglītības darbiniekiem, pedagogiem un lektoriem. Platforma būs nozīmīgs informācijas, izglītības materiālu, izglītojošu spēļu, video un audio materiālu avots, kas piedāvās minēto informāciju latviešu valodā. Tā kā platforma būs atvērta tipa, kosmosa entuziasti un izglītības darbinieki varēs ne tikai lejuplādēt, bet arī augšuplādēt un kopīgot vērtīgo informāciju;

  • Tehniski radošās darbnīcas jaunajiem kosmosa entuziastiem, skolēniem un profesionālo skolu audzēkņiem. Pavisam tiks izstrādātas trīs tehniski radošās darbnīcas, kas dos iespēju dalībniekiem izveidot pašiem savu galaktisko plastilīnu, izmēģināt spēkus hidrauliskās rokas tapšanā un izveidot pašiem savu zvaigžņu kartes gaismekli.

Kā atzīst SIA Aspired valdes priekšsēdētājs Gvido Grīnbergs, izstrādājot šāda veida interaktīvu ekspozīciju par kosmosu, arī paši darbinieki ir uzzinājuši par kosmosu daudz interesantu lietu, piemēram, to, cik ļoti pēdējo desmitgažu laikā ir palielinājies kosmosa atkritumu daudzums, par apstākļiem, kādi ir kosmosā. Skolas mācību programmās šādu informāciju iegūs teorētiski un vispārīgi un papildu informāciju var iegūtu individuāli - apmeklējot specializētus pulciņus, lasot informāciju grāmatās un internetā pieejamos materiālos. Tomēr sarežģītu informāciju bērniem un jauniešiem vieglāk ir uztvert un atcerēties, ja zināšanas tiek iegūtas un nostiprinātas pašiem interaktīvi darbojoties. Priecājamies, ka varam iesaistīties jauniešu neformālās izglītošanas procesā, lai sarežģītas lietas padarītu pēc iespējas interesantākas un veicinātu jauniešu interesi studēt. 


Projekta mērķis ir motivēt un celt Latvijas bērnu un jauniešu izpratni par kosmosu un kosmosa tehnoloģijām - jomu, kura, pateicoties straujajai tehnoloģiju attīstībai un inovācijām Eiropā un pasaulē, arvien biežāk ienāk ikviena iedzīvotāja ikdienā. 
Ceļojošā izstāde “Galamērķis: Kosmoss” apmeklētājiem būs pieejama 2017.gada jūnija beigās. Sākotnēji tā tiks izstādīta Latvijas teritorijā un pēc tam plānots to izīrēt arī uz ārvalstīm, proti, dažādos zinātnes centros Eiropā.